Župa Stari Pazin

Dana 13.prosinca 2016.godine proslavljen je blagdan Svete Lucije u župi Svete Lucije Pazinske. Na poziv župnika vlč. Željka Zeca, Sv. Misu u 11h u crkvi Svete Lucije Pazinske predvodio je vlč. Maksimilijan Buždon kojemu je župa Sv. Lucije posebno draga jer je ona, uz Župu Sv. Jurja, prva župa koju je vodio nakon mlade Mise. Koncelebrirali su nekadašnji župnik vlč. Milivoj Koren, vlč. Marijan Pamić, vlč. Anton Kurelović, fra Drago Vujević iz Franjevačkog samostana u Pazinu, te župnik vlč. Željko Zec.

Brojnim okupljenim vjernicima, u svojoj je homiliji vlč. Buždon iznio poznati životopis mlade mučenice Svete Lucije kojoj su po predaji izvađene oči, te odrubljena glava i pozvao je prisutne da po njenom uzoru otvore oči srca da vide samo dobro u sebi i drugima. Ona je znala da Krist živi u njoj i ona u njemu, pa nije stremila od prolazne materijalne smrti. Tako, život nije dala iz straha nego iz ljubavi za Boga i iz vjere. Izrazio je iznenađenje kako su ovu mladu djevojku kao svoju zaštitnicu uzeli ne samo oboljeli na oči, već i ratari, lađari, staklari, krojači, tkalci, pisari, vratari i kovači, a nekada su to zanimanje vršili snažni muškarci. To pokazuje da su ljudi oduvijek prepoznavali važnost evanđelja po kojemu smo svi isti.. U doba kada je Sv. Lucija živjela, kršćani su bili progonjeni, kao što su progonjeni kroz dugi niz stoljeća do danas na različitim područjima Zemlje. Nastavio se na mučeništvo bl. Miroslava Bulešića koje se zbilo ne tako davno odgovarajući zašto je baš on, tako mlad, dobar i perspektivan podnio mučeništvo, otkud mu snaga da radije izabere mučeništvo nego život bez Boga; Zato što ga je bio dostojan! Iako se danas živi sloboda vjere, često se ista ne može izražavati zbog neshvaćanja okoline ili mržnje vjere. Poželio je da svima Sv. Lucija da svoju milost da to svoje „mučeništvo“ mogu staviti u Božje ruke i da se živi život u svjetlosti Krista. Pozvao je prisutne da ne žive svoj život u osrednjosti, nego da kao pravi kršćani žive i rastu u svojoj vjeri da mogu po primjeru sv. Lucije i drugih mučenika hrabro ispovjediti svoju vjeru u Trojedinoga Boga, te težiti bezuvjetnoj ljubavi, zaključio je vlč.Buždon.
Misna slavlja u župi Sv. Lucije Pazinske bila su u 9:30, 11:00 i 17:00 sati.

N.L.

Copyright Župa sv. Jurja i Župa sv. Lucije 2012. - 2016. | Izrada web stranica: Netlex