Apostol opominje kršćane koji se okupljaju u jedno očekujući dolazak svoga Gospodina da zajedno pjevaju psalme, hvalospjeve i duhovne pjesme (usp. Kol 3,16). Pjevanje je znak ushićena srca (usp. Dj 2,46). Stoga s pravom kaže sv. Augustin: “Pjeva tko ljubi” i već je u davnini nastala uzrečica: “Tko dobro pjeva dvostruko moli”. Neka zato bude u velikoj cijeni pjevanje u slavljenjima, s time da se poštuju osobine pojedinih naroda i mogućnosti svakoga skupa, tako da nije nužno uvijek pjevati sve one tekstove koji su posebi namijenjeni pjevanju.
Kad se odabiru dijelovi koji će se stvarno pjevati, prednost neka imaju oni koji su važniji, naročito oni
što ih svećenik ili službenici imaju pjevati uz odgovaranje naroda naroda, odnosno što ih imaju izvoditi svećenik i narod skupa.
Liturgijsko pjevanje nije samo ukras liturgiji. Ono je liturgija i dio liturgije. Zato je liturgijsko pjevanje veoma važno u svakoj liturgiji. Zbor na prvenstveni način sudjeluje u liturgiji, obogaćuje liturgiju i tako približava ljepotu Kraljevstva božjga po liturgiji nama koji smo već sada ovdje.
Župni zbor župe Sv. Jurja Stari Pazin broji tridesetak članova.
Liturgijska glazba pomaže očitovanju vjere i pridonosi novoj evangelizaciji, rekao je papa Benedikt XVI. članovima talijanske udruge Sveta Cecilija, koje je 10. studenoga primio u dvorani Pavao VI. u Vatikanu. Govoreći o važnosti svete glazbe, Papa je spomenuo iskustvo sv. Augustina koji je plakao slušajući liturgijsko pjevanje psalama, te Paula Claudela, glasovitog pjesnika i dramaturga, koji se obratio tijekom Večernje u pariškoj katedrali Notre-Dame slušajući pjevanje hvalospjeva “Veliča duša moja Gospodina”. Premda se vjera rađa iz slušanja riječi Božje, sveta glazba i naročito pjevanje mogu uveličati izražajnost psalama i biblijskih hvalospjeva, ustvrdio je Benedikt XVI.
Iskustvo sv. Augustina pomaže shvatiti to što je II. vatikanski sabor odredio u konstituciji o svetoj liturgiji (Sacrosanctum concilium), “da sveto pjevanje združeno s riječima, tvori potrebit i sastavni dio svečane liturgije”. To je “potrebit i sastavni dio liturgije” ne radi estetskih razloga, nego zato što pridonosi rastu i očitovanju vjere, dakle Božjoj slavi i posvećenju vjernika, a to i je svrha svete glazbe, ustvrdio je Sveti Otac.
Govoreći o iskustvu Paula Claudela, rekao je da je pjevanje Magnifikata odstranilo svaku sumnju iz njegove duše, a to je dokaz da sveto pjevanje pomaže aktivno sudjelovanje naroda Božjega u bogoslužju, koje nije samo govor, nego i slušanje te prihvaćanje osjećajima i umom riječi Božje, a to vrijedi i za svetu glazbu. Zamislimo kolike je osobe u dubini srca dirnula sveta glazba, a kolike je poput Claudela ljepota liturgijske glazbe privukla Bogu. U tomu je vrlo važna vaša uloga, trsite se poboljšati kvalitetu liturgijskog pjevanja, vrednujte veliku glazbenu tradiciju Crkve, koja u gregorijanskom pjevanju i u polifoniji ima najuzvišeniji izražaj, a to tvrdi i II. vatikanski sabor, poručio je Benedikt XVI. članovima udruge, izvijestio je Radio Vatikan.
© Župa sv. Jurja i sv. Lucije Pazinske 2024.